Festival ve Şenlik

...
Şehir Hakkında

Festival ve Şenlik

MERSİN’DEKİ FESTİVAL VE ŞENLİKLER

  • Çamlıyayla İğne Oyası Festivali; İçerik bakımından hızla değişmekte, kaybolmakta olan geleneksel el sanatlarından olan iğne oyaları da maddi kültüre katılması, pazarlanması ve tanıtımının geniş bir alana yayılmasında büyük rol oyanayan festival her yıl Ağustos ayında düzenlenmektedir.
  • Kız Kalesi Turizm Festivali;  Erdemli ilçesi Kızkalesi Halk Plajı’nda gerçekleştirilen festivalin amacı ilimizin kültür, sanat, turizm ve spor gibi birçok alanda tanıtılmasına katkı sağlamaktır.
  • Mersin Uluslararası Müzik Festivali; İki yüz elliden fazla konuk sanatçıya ev sahipliği yaptığından festival kentin ve çevre kentlerin en kapsamlı sanat festivalleri arasındadır. Festivalin amacı üstün ustalık eserlerini ortaya koyan sanatçıları tanıtmak, izleyicinin beğeni ve zevkinin seviyesini yükseltmektir. Her yıl Eylül ayında düzenlenmektedir. 
  • Mersin Uluslararası Narenciye Festivali; Mersin’i simgeleyen Narenciye ürününün yerel, ulusal ve uluslararası anlamda tanıtımının yanı sıra, Mersin‘in adını tüm dünyaya duyurmayı hedeflemek için gerçekleştirilen bir festival her yıl Ekim ayında düzenlenmektedir. 
  • Mersin Üniversitesi Kültür ve Spor Şenliği; Bilim, kültür ve sanat etkinliklerinin düzenlendiği etkinlik, öğrencilerin faal bir toplum hayatı içerisine alınması, insan ilişkilerinin geliştirilmesi, sosyal hayata adapte olmaları, olumlu bakış açısı geliştirmeleri, kültür ve sanat yeteneklerinin gelişmesi gibi amaçlar taşımaktadır.
  • Mersin Arkeoloji Günleri; Kazı ve araştırma ekipleri ile yerel idareleri bir araya getiren ve iletişimlerini güçlendiren, Mersin İli’yle ilgili çalışmaların bir araya getirilerek bir toplantıda sunulmasının sağlanması hem bilim adamlarının diğer çalışmaları değerlendirmesine ve sonuçlarından faydalanmalarına olanak sağlayan festival her yıl Ekim ayında düzenlenir. 
  • Mezitli Soli Güneş Festivali; Güneş enerjisine dikkat çekmek için her yıl Haziran ayında düzenlenmektedir.
  • Tarsus Üzüm Bayramı ve Kültür Festivali; Çiftçilerin sorunlarının dile getirilmesi, bilinçlendirilmesi ve özellikle Tarsus yöresine özgü üzüm çeşidi Tarsus Beyazı’nın tanıtılmasının amaçlandığı festivalde her yıl ‘Üzüm Kraliçesi’ ve ‘En iyi bağcı’ yarışmaları yapılmakta, dereceye girenlere çeşitli ödüller verilmektedir. Her yıl Temmuz ayında düzenlenmektedir. 
  • Mut Kayısı Festivali; Kayısı denince aklımıza ilk Malatya gelse de Mersin’in Mut ilçesi de sofralık kayısı ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Her yıl Haziran ayının ilk haftasında düzenlenmektedir.