Mersin sahillerinde temizlik çalışması yapıldı

...
Gündem

Mersin sahillerinde temizlik çalışması yapıldı

Mersin'de Dünya Temizlik Günü kapsamında sahil kesiminde gerçekleştirilen temizlik etkinliğinde, kamyonlar dolusu çöp toplandı. Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi, "18 Eylül Dünya Temizlik Günü" nedeniyle "Tertemizsin Mersin" sloganıyla Akdeniz ilçesine bağlı Adanalıoğlu Sahili'nde bir farkındalık etkinliği düzenledi. Etkinlikte, 250 temizlik personeli ve gönüllü vatandaşlar sahildeki çöpleri temizledi. Kentin 5 farklı noktasından kalkan servislerle Adanalıoğlu Sahili'ne gelen vatandaşlar ve Büyükşehir'in 250 temizlik personeli bir noktadan başlayarak sahilde adım adım ilerledi. Katılımcılar plastikten metale, yemek atıklarından sigara izmaritlerine kadar gördükleri tüm çöpleri ellerindeki çöp poşetlerine doldurdu. Etkinlik öncesi çöplerin oluşturduğu tabakadan ibaret olan sahil, etkinlik sonrası yerini tertemiz bir kumsala bıraktı. 

Etkinlik sonunda ortaya çıkan onlarca poşet dolusu çöp, kamyonlara yüklenerek bertaraf edilmek üzere yola çıktı. "Farkındalık yaratıp, daha sonra sürdürülebilir bir temizlik için çalışma yapacağız" Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Olcay Tok, Adanalıoğlu Sahili'nde yapılan etkinliğin bir çevre farkındalığı amacını taşıdığını vurguladı. Bu etkinliğin amacı daha çok farkındalık oluşturmak ve temiz bir çevrede yaşamak. Biz de bu sefer farkındalık etkinliğini çok kirli olduğunu düşündüğümüz Adanalıoğlu sahilinden başlatıyoruz. Şu anda Büyükşehir Belediyesinin temizlik görevlilerinin büyük bir çoğunluğu ve vatandaşlarımızın katkısıyla burada bir farkındalık oluşturacağız. 

Yaz sezonu boyunca vatandaşlarımız burayı kullandı, pikniklerini yaptılar fakat tüm pislikler şu anda alanda. Şu anda farkındalık oluşturup, daha sonra da sürdürülebilir bir temizliğin nasıl olması gerektiğiyle ilgili çalışma yapacağız" dedi. Önce vatandaşlarımızın temizlik konusuna hassasiyet göstermeleri gerekiyor Temizliğe giden yolun önce kirletmemekten geçtiğine dikkat çeken Tok, Başkanımız demeçlerinde önce vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olması gerektiğini söylüyor. Vatandaşlarımızın temiz bir çevrede yaşaması gerekiyorsa önce kendilerinin temizlik konusuna hassasiyet göstermeleri gerekiyor ifadelerini kullandı.