'Müslüme'nin 11 derecede dağda tek yaşaması olası değil'

...
Gündem

'Müslüme'nin 11 derecede dağda tek yaşaması olası değil'

Mersin'in Gülnar ilçesinde kayıp olarak aranırken, 10 gün sonra cansız bedeni bulunan Müslüme Yağal'ın cinayet şüphelisi olarak dedesi Hasan Yağal tutuklandı. Mehmet Yağal, Gülnar'da tutuklanan babasının işleriyle ilgilenirken, Selvi Yağal ise çocuklarının dağdaki hayvanların yanına gitmesiyle tek kaldı. Konuyla ilgili anne Selvi Yağal, kayınpederinin neden tutuklandığıyla ilgili, Neden tutuklandığını bilmiyorum. Jandarma ne dediyse biz onu yaptık. Bırakınca da hayvanlarımızın başına geldik.' cevabını verdi. 

ŞOKE EDEN İDDİA: TAM TERSİ BÖLGEYİ GÖSTERMİŞLER! 

Cinayet ihtimali düşünülürken, çarpıcı bir ayrıntı ortaya çıktı. Müslüme'nin ailesinin, küçük kızın kaybolduğu bölgenin doğusunu arattığı, Müslüme'nin cesedinin ise güney batıda bulunduğu iddia edilirken annesi kayınpederinin neden tutuklandığıyla ilgili soruya, 'Neden tutuklandığı bilmiyorum. Ailesinin farklı yeri göstermesi ise akıllarda soru işareti bıraktı. 

Müslüme'nin ölümüyle ilgili tutuklanan dede Hasan Yağal'ın (70), ailesiyle birlikte hayvancılık yaptığı, yazın memleketleri Karaman'a, kışın da Mersin'in Gülnar ilçesine geldiği belirtildi. Hasan Yağal'ın, eşi, çocukları ve torunlarının dağda kurulan çadırda hep birlikte kaldığı öğrenildi. Öte yandan Müslüme'nin son görüntüleri ortaya çıktı. Sosyal medya platformunda yayınlanan 14 saniyelik görüntüde Müslüme nin, dağlık arazide gülerek yürüdüğü anlar yer aldı. Müslüme Yağal'ın (3) cinayet şüphelisi olarak tutuklanan dedesi Hasan Yağal'ın, AKUT'un dronla arama çalışmalarını monitörden izleyerek, takip ettiği ortaya çıktı.

Karaman'dan kış mevsimini geçirmek için 10 Kasım da, Gülnar ilçesinin 175 metre rakımlı Yanışlı Mahallesi ne gelen Sarıkeçili Yörüklerinden, 7 çocuklu Yağal ailesinin 6'ncı çocuğu Müslüme, saat 17.00 sıralarında ortadan kayboldu. En son çadır kurdukları alanın yanında oynarken görülen Müslüme'yi bulamayan ailesi, güvenlik güçlerinden yardım istedi. En son çadırın önünde oynarken görülen Müslüme'yi bulamayan ailesi, güvenlik güçlerinden yardım istedi. İhbar üzerine bölgeye jandarma, itfaiye, AFAD, AKUT ve sağlık ekipleri sevk edildi. Arama çalışmalarının 10'uncu gününde Müslüme'den acı haber geldi.  Müslüme Yağal'ın cansız bedeni, 19 Kasım'da ailesinin çadır kurduğu noktaya 7 kilometre mesafedeki Karaağaç mevkisinde, çalılıkların arasında bulundu. 

Olay yeri inceleme ekiplerinin çalışmasının ardından Müslüme Yağal'ın cansız bedeni, Gülnar Devlet Hastanesi'nde yapılan işlemlerin ardından otopsi için Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Birime götürüldü. Yapılan otopsi sonrası minik Müslüme'nin cenazesi Karaman da toprağa verildi. Jandarma ekipleri Müslüme'nin annesi Selvi, babası Mehmet, dedesi Hasan Yağal, anneannesi, babaannesi, kardeşleri ve halasının da aralarında olduğu 8 kişiyi gözaltına almıştı. 

Anneanne Müslüme Yağal, gece ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı. Aile, ifade işlemleri sürdüğü için Müslüme'nin cenazesine katılamadı. 3 gün boyunca gözaltında tutulan şüpheliler işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi. Gülnar Cumhuriyet Başsavcılığı'na getirilen şüpheliler, soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısı tarafından olayla ilgili tek tek sorgulandı. 'Şüpheli' sıfatıyla işlem yapılan Müslüme'nin öz dedesi Hasan Yağal, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. Müslüme Yağal'ın (3) cinayet şüphelisi olarak tutuklanan dedesi Hasan Yağal'ın, AKUT'un dronla arama çalışmalarını monitörden izleyerek, takip ettiği ortaya çıktı. Öte yandan Müslüme olayında tutuklanan dedenin, "O günden beri sağ olsun devletimiz tüm gücüyle arıyor ama yok. Çocuk çok hareketliydi, çok akıllıydı.

'3 YAŞINDAKİ ÇOCUK İÇİN BU, MÜMKÜN DEĞİL'

Süreci değerlendiren ÇÜ Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı’ndan Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Hilal, 3 yaşındaki çocuğun, 11 derece sıcaklıkta ormanda korumasız 1 gece bile geçirmesinin mümkün olmadığını belirterek, şunları ifade etti:

"İnsan vücut sıcaklığı 36-37 derecedir. 32-35 derecenin arasında hipodermiye girer. Vücut ısısı 28 derecenin altına düşünce kalp, sinir sistemi ve diğer organlar sağlıklı bir şekilde çalışamaz. Hipotermi tedavi edilmezse kalp ve dolaşım sistemi iflas eder ve ölümle sonuçlanır. 11 derece hissedilen hava koşullarında kendini koruması mümkün olmayan 3 yaşındaki çocuk, altına ıslatmışsa daha hızlı hipotermiye girer. 3 yaşındaki çocuğun bu koşullarda dağda 10 gece geçirmesini bırakın, 1-2 gece bile yaşaması pek olası değildir. 24 saat içinde hayatını kaybeder. Yetişkin bir insan bu koşullarda kendini soğuktan korumak için çaba gösterir ama 3 yaşındaki bir çocuk için bu mümkün değil. Vücudunda darp ve yara izi yoksa ve larvalar da oluşmuşsa kaybolduktan en erken 24 saat içinde ölmüştür. Tabi kesin bir şey söylemek için adli otopsi raporundaki bulguları bilmem gerek."